Školský poriadok
Cirkevná základná škola s materskou školou sv. Petra a Pavla
Belá nad Cirochou
Materská škola, elokované pracovisko, Cintorínska 66/40,
Belá nad Cirochou
ŠKOLSKÝ PORIADOK MATERSKEJ ŠKOLY
Vypracovala:
PaedDr. Lucia Valková
zástupkyňa pre MŠ
Dátum vypracovania: 20. 5. 2015
Dátum prerokovania v pedagogickej rade:
24. 6. 2015
Dátum prerokovania v rade školy:
24. 6. 2015
Dátum vydania školského poriadku:
2. 9. 2015
- Úvodné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v zmysle Zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov z 22. mája 2008 o výchove a vzdelávaní, Vyhlášky č. 308/2009 MŠ SR z 15. júla 2009, ktorou sa mení vyhláška č. 306/2008 o materskej škole, Zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a Pracovného poriadku pre pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení vydaného Ministerstvom školstva SR s prihliadnutím na špecifické podmienky materskej školy v CZŠ s MŠ sv. Petra a Pavla Belá nad Cirochou.
Školský poriadok upravuje podrobnosti o výkone práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlách vzájomných vzťahov s pedagogickými a ďalšími zamestnancami materskej školy, o prevádzke a vnútornom režime materskej školy, podmienkach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím, o podmienkach ochrany spoločného a osobného majetku.
Školský poriadok sa vydáva v súlade s § 153 školského zákona po prerokovaní v pedagogickej rade a rade školy. Školský poriadok sa vydáva na základe zmien v právnych predpisoch a na základe odporúčania Štátnej školskej inšpekcie o doplnení niektorých častí Školského poriadku vydaného dňa 30. 8. 2012.
- CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY
Materská škola podporuje osobnostný rozvoj dieťaťa v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, morálnej, estetickej. Rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje dieťa na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami dieťaťa (Zákon NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Materská škola je katolícka. Jej poslaním je dopĺňať rodinnú výchovu dieťaťa, všestranne rozvíjať osobnosť dieťaťa v prostredí preniknutom radosťou z objavovania. V príprave dieťaťa na školské vzdelávanie i na život v spoločnosti hlavným cieľom je rozvíjať kompetencie dieťaťa tak oblasti sociálno-emocionálnej, perceptuálno-motorickej, náboženskej ako i kognitívnej.
Materská škola je trojtriedna. Poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom vo veku spravidla od troch do šesť rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Materská škola poskytuje deťom aj možnosť poldenného pobytu.
Materská škola je umiestnená v účelovej budove. Budova MŠ je dvojpodlažná a susedí so základnou školou. Prízemie tvorí vstupná hala, dve triedy s príslušnými priestormi (spálňa, herňa, učebňa, sklad, kúpeľňa pre deti, kúpeľňa pre pedagogických zamestnancov, šatňa pre deti). Jedna trieda je pre deti mladšej vekovej kategórie, druhá trieda slúži ako školský klub detí. Na prízemí sa okrem tried nachádza aj práčovňa, sklad bielizne, sklad pracovného náradia, miestnosť pre prevádzkových pracovníkov, izolačná miestnosť a kuchyňa. Na poschodí sú umiestnené dve triedy s príslušnými priestormi, kancelária a sklad učebných pomôcok. Poschodie nemá samostatný vchod, s prízemím ho spája vnútorné schodište.
Článok 1
Výkon práv a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov, zamestnancov školy, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy.
Právami dieťaťa sa rozumejú práva zakotvené v Deklarácii práv dieťaťa, ktoré boli bližšie konkretizované v Dohovore o právach dieťaťa schváleného Valným zhromaždením OSN, ktorý nadobudol platnosť 6. 2. 1991.
Podľa § 144 Zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a s prihliadnutím na konkrétne podmienky materskej školy majú deti a ich zákonní zástupcovia práva a povinnosti. Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi, s ohľaduplnosťou k ľuďom, vstupujúcim do vzájomných vzťahov v prostredí materskej školy. Tieto práva a povinnosti nesmie nikto zneužívať na škodu druhého človeka.
1.1 PRÁVA DETÍ
- rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu
- bezplatné vzdelanie pre deti, ktoré majú rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
- vzdelanie v štátnom jazyku
- individuálny prístup rešpektujúci schopnosti a možnosti dieťaťa, nadanie a zdravotný stav v rozsahu uvedenom školským zákonom
- úctu k jeho vierovyznaniu, národnostnej a etnickej príslušnosti
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú veku dieťaťa, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny
- úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu
- informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov
- výchovu a vzdelávanie s využitím špecifickým foriem a metód, ktoré zodpovedajú potrebám dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
1.2 POVINNOSTI DETÍ
- neobmedzovať svojím konaním práva ostatných detí zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania
- dodržiavať školský poriadok školy
- chrániť, v medziach svojich schopností a možností, pred poškodením majetok materskej školy
- chrániť pred poškodením učebné pomôcky
- konať tak, aby neohrozovali svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších detí zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní
- ctiť si, v medziach svojich schopností a možností, ľudskú dôstojnosť ostatných detí a zamestnancov materskej školy
Podľa § 58 ods. 3 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ak dieťa svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných detí, účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie dieťaťa z výchovy a vzdelávania, umiestnením dieťaťa do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu.
1.3 PRÁVA ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta, a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona
- oboznámiť sa so školským vzdelávacím programom materskej školy (SVETIELKO OBJAVUJE SVET) a školským poriadkom
- byť informovaní o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy a dohode s triednymi učiteľkami
- vyjadrovať sa ku školskému vzdelávaciemu programu materskej školy prostredníctvom rady školy
1.4 POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby
- informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania
- nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo
- dodržiavať zákaz fajčenia v priestoroch materskej školy a školského dvora
- predložiť materskej škole lekárske potvrdenie, ak neprítomnosť dieťaťa z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako 30 po sebe nasledujúcich dní.
- výsledky pedagogicko-psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky musí zákonný zástupca predložiť riaditeľke školy, aby sa mohli stanoviť adekvátne individuálne formy a metódy práce a vypracovať individuálny program vo výchovno-vzdelávacej činnosti s dieťaťom, s ktorým bude rodič oboznámený.
Predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa môže uskutočňovať so súhlasom riaditeľa aj s priamou účasťou zákonných zástupcov na výchove a vzdelávaní (§ 28, ods. 15 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
VŠEOECNÉ VYMEDZENIA PRÁV A POVINNOSTÍ ZAMESTNANCOV
Rozsah práv, povinností a zodpovednosti zamestnancov školy vyplýva z platných všeobecných právnych predpisov (§ 81, 82 Zákonníka práce, Pracovný poriadok), ich pracovnej náplne a z príkazov a pokynov ich nadriadených. Príkazmi a pokynmi možno operatívne zasahovať do pracovnej náplne zamestnancov.
1.5 PRÁVA ZAMESTNANCOV
- právo na odmenu za vykonanú prácu
- zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, odpočinok a zotavenie po práci
- oboznámenie s prevádzkovým poriadkom, pracovným poriadkom, mzdovými, bezpečnostnými a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa k jeho pracovisku a práci ním vykonávanej
1.6 POVINNOSTI ZAMESTNANCOV
- plniť príkazy nadriadeného
- využívať pracovnú dobu na plnenie pracovných úloh
- dodržiavať pracovný čas
- bezdôvodne neopúšťať pracovisko
- dodržiavať predpisy ochrany a bezpečnosti pri práci a požiarnej ochrany
- na základe Zákona NR SR č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov dodržiavať § 7 ods. 1 písm. c) zákaz fajčenia v celom objekte materskej školy
- na základe zákona NR SR č. 330/1996 Z. z. a jeho novely - Zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov zákaz používať alkoholické nápoje na pracovisku a v pracovnom čase aj mimo pracoviska a zároveň nenastupovať do práce pod ich vplyvom
- ochraňovať vlastníctvo štátu, riadne hospodáriť a nakladať s majetkom školy a chrániť ho pred zničením, poškodením, stratou alebo zneužitím
- upozorniť ihneď svojho nadriadeného na nesprávnosť príkazu, odmietnuť vykonanie príkazu, ak je jeho splnenie trestné alebo sa prieči zákonu a túto skutočnosť ihneď oznámiť vyššiemu nadriadenému
1.7 PRÁVA PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV
Pedagogický zamestnanec pri výkone pedagogickej činnosti nad rámec základných prác a povinností zamestnancov ustanovených osobitnými predpismi (Zákonník práce, Zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov, Zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch, medzinárodnými zmluvami a dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná), má právo na:
- zabezpečenie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností najmä na svoju ochranu pred násilím zo strany detí, rodičov, zákonných zástupcov a iných osôb,
- ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pedagogickej činnosti
- účasť na riadení školy prostredníctvom členstva alebo volených zástupcov v poradných, metodických a samosprávnych orgánoch školy
- predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania, školského vzdelávacieho programu, výchovného programu alebo odborných činností
- výber a uplatňovanie pedagogických a odborných metód, foriem a prostriedkov, ktoré utvárajú podmienky na učenie a rozvíjanie kompetencií detí
- kontinuálne vzdelávanie a profesionálny rozvoj za podmienok ustanovených zákonom a v jazyku, v ktorom pedagogickú činnosť vykonáva
- objektívne hodnotenie a oceňovanie výkonu pedagogickej činnosti
1.8 POVINNOSTI PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV
- chrániť a rešpektovať práva dieťaťa a jeho zákonného zástupcu (§ 144 Zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
- zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave detí a výsledky psychologických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku
- rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie
- podieľať sa na vypracúvaní a vedení pedagogickej dokumentácie a inej dokumentácie ustanovenej osobitným predpisom (§ 11 Zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
- usmerňovať a objektívne hodnotiť prácu dieťaťa
- pripravovať sa na výkon priamej výchovno-vzdelávacej činnosti
- podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu
- udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania
- vykonávať pedagogickú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu
- poskytovať dieťaťu alebo zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním
- pravidelne informovať dieťa alebo zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho dotýkajú, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom (§ 144 ods. 1, písm. m); ods. 6, písm. c) Zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
- zabezpečovať súlad výchovy a vzdelávania a starostlivosť o zdravý vývin detí
- viesť k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu hygienických, dopravných a iných predpisov a pokynov príslušných orgánov, ktoré sa týkajú starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia v škole, pri činnostiach, kedy je zvýšené ohrozenie zdravia detí a pri školských podujatiach, akciách
- dodržiavať stanovené metodické postupy, postupovať podľa schválených pedagogických dokumentov a pedagogicko-organizačných pokynov
- zvyšovať úroveň svojej práce odborným vzdelávaním, samostatným štúdiom alebo v organizovaných formách ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov.
- v záujme jednotného výchovného pôsobenia na deti spolupracovať so zákonnými zástupcami detí; na požiadanie zákonných zástupcov informovať ich na triednych schôdzkach, príp. na individuálne dohodnutých stretnutiach, pri preberaní detí a to ústne alebo písomne, poskytovať im odborné poradenstvo
- spolupracovať s ostatnými zamestnancami školy
- sústavne sa oboznamovať s právnymi predpismi a inými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci
Nikto nesmie práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého pedagogického zamestnanca. Pedagogický zamestnanec nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca školy sťažnosť, žalobu alebo podnet na začatie trestného stíhania.
Zamestnávateľ nesmie pedagogického zamestnanca znevýhodňovať len preto, že uplatňuje svoje práva podľa tohto zákona.
Pedagogický zamestnanec nesmie žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov a získavať iné výhody v súvislosti s poskytnutím výhody inej osobe pri výkone pedagogickej činnosti, to sa nevzťahuje na obvyklé dary poskytnuté zvyčajne pri výkone pedagogickej činnosti, napr. prijatie daru pri príležitosti Dňa učiteľov, sviatku dieťaťa, skončenia školského roka.
Článok 2
Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Riaditeľ CZŠ s MŠ: Mgr. Alžbeta Draganová
Konzultačné hodiny: Po – Pia 8.00 – 10.00 hod.
13.00 – 15.00 hod.
Zástupca riad. pre MŠ: PaedDr. Lucia Valková
Konzultačné hodiny: Po - Pia 12.00 – 14.00 hod. párny týždeň
Po – Pia 9.30 – 10.30 hod. nepárny týždeň
Vedúca školskej jedálne: Jarmila Buríková
Konzultačné hodiny: Po – Pia 14. 00 – 15. 00
Náplň a rozvrhnutie pracovného času pedagogických zamestnancov
Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca pozostáva:
- z času, počas ktorého vykonáva vyučovaciu a výchovnú činnosť, ktorá je ustanovená nariadením vlády SR č. 238/2004 Z. z. o rozsahu vyučovacej a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov
- z času, počas ktorého vykonáva ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou, ktoré sú bližšie rozpracované v Pracovnom poriadku školy, v pracovnej náplni pedagogických zamestnancov a v Pláne práce materskej školy na príslušný školský rok.
V triede s celodennou prevádzkou zabezpečujú predprimárne vzdelávanie na zmeny striedavo dvaja učitelia. Prehľad pracovného času a striedania pracovných zmien jednotlivých učiteľov je prílohou plánu práce školy na príslušných školský rok.
Prevádzka materskej školy
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 7.00 do 16.00 hod. Schádzanie detí je od 7.00 do 8.00 hod.
Prevádzka materskej školy bola konzultovaná so zriaďovateľom, prerokovaná a odsúhlasená rodičmi detí.
V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená z hygienických dôvodov na štyri týždne (Vyhláška č. 306/2008 Z.z. o materskej škole, §2 ods. 6). V tomto období podľa dispozícií riaditeľa CZŠ s MŠ vykonávajú prevádzkoví zamestnanci dôkladné upratovanie a dezinfekciu priestorov a hračiek, pedagogickí a ostatní zamestnanci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku.
Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľ CZŠ s MŠ oznamom spravidla dva mesiace vopred. Prevádzka MŠ môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.
V čase jarných a vianočných prázdnin bude prevádzka materskej školy prerušená na čas, ktorý bude vopred prerokovaný s rodičmi, prípadne podľa dohovoru a pokynov zriaďovateľa. V tomto čase si zamestnanci školy budú čerpať dovolenku, príp. náhradné voľno.
V prípade neprítomnosti detí zo zdravotných dôvodov (napr. rozšírený výskyt chrípky, ovčie kiahne a pod.) sa bude materská škola riadiť nariadeniami zriaďovateľa, prípadne príslušného úradu verejného zdravotníctva. V prípade výrazného poklesu počtu detí sa výchova a vzdelávanie bude realizovať v obmedzenom režime – spájaním detí do dvoch, príp. jednej triedy.
2.1 PODMIENKY PRIJATIA DIEŤAŤA DO MATERSKEJ ŠKOLY
2.1.1 Zápis, podmienky prijímania a prijatie detí do materskej školy
Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa a údajom o povinnom očkovaní od všeobecného lekára pre deti a dorast.
Tlačivo Žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie rodič obdrží u riaditeľky CZŠ alebo zástupkyne pre MŠ. Neoddeliteľnou súčasťou žiadosti je potvrdenie lekára o zdravotnom stave dieťaťa a informovaný súhlas zákonného zástupcu. Zápisu sa zúčastní zákonný zástupca, kde predloží vyplnenú žiadosť s potvrdením od detského lekára na ekonomické oddelenie CZŠ.
Do materskej školy sa prijímajú deti priebežne alebo pre nasledujúci školský rok. Miesto a termín podávania žiadosti pre nasledujúci školský rok zverejní riaditeľ po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy a inom verejne dostupnom mieste spravidla od 15. februára do 15. marca. Riaditeľka spolu s miestom a termínom zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy.
- Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a deti s dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou (§ 3 ods. 2 Vyhlášky č. 308/2009 o materskej škole a § 59, ods. 4 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
- Dieťa po dovŕšení dvoch rokov veku môže byť prijaté do materskej školy, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky (§ 3 ods. 1 Vyhlášky č. 308/2009 o materskej škole) a dosahujú požadovanú úroveň v oblasti hygienických návykov a sebaobsluhy (deti sú hygienicky sebestačné, nenosia plienky a vedia sa samostatne najesť)
- Ak je počet detí prihlásených do materskej školy vyšší, ako je možné prijať, pri posudzovaní žiadostí sa individuálne prihliada a postupuje podľa veku detí a dátumu podania žiadosti.
- Ak sa do materskej školy prijíma dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy, zákonný zástupca dieťaťa je povinný absolvovať s dieťaťom odborné lekárske vyšetrenie u psychológa či špeciálneho pedagóga za účelom odbornej pomoci a spolupráce MŠ s CPPPaP pri výchove a vzdelávaní detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
- Do jednej triedy možno prijať najviac dve deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, a to mentálne, zmyslovo alebo telesne postihnuté deti, deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, deti s poruchami správania, s autizmom, pričom najvyšší počet detí v triede sa znižuje o dve deti za každé zdravotne znevýhodnené dieťa (§ 3 ods. 4 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole).
Výkonom práv začleneného dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných detí, ktoré sú účastníkom výchovy a vzdelávania (§ 28, ods. 13 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Rozhodnutie o odložení povinnej školskej dochádzky predloží rodič riaditeľke CZŠ s MŠ spravidla do 30. apríla. Pokiaľ neobdržal rodič do tohto termínu rozhodnutie o odložení povinnej školskej dochádzky, riaditeľku CZŠ s MŠ alebo zástupkyňu pre MŠ upozorní na možnosť odkladu povinnej školskej dochádzky dieťaťa za účelom rezervovania miesta v materskej škole.
Rodič dieťaťa so zdravotným postihnutím predloží spolu so žiadosťou a uvedenými dokladmi o zdravotnom stave aj vyjadrenie pediatra o možnosti integrácie dieťaťa. K tejto problematike predloží aj vyjadrenie špeciálneho pedagóga a psychológa, ktorí vo svojom posudku spracujú aj návrh na zníženie počtu detí v triede, vzhľadom na charakter zdravotného znevýhodnenia.
2.1.2 Rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do MŠ
Prijímanie detí do MŠ realizuje riaditeľka školy. Riaditeľka rozhoduje o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie podľa § 5 ods. 14 písm. a) zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a § 59 ods. 4 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Vyhlášky č. 308/2009 o materskej škole.
Riaditeľ materskej školy rozhoduje (§ 5 ods. 13 Zákona č. 596/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov):
a) o prijatí dieťaťa do materskej školy,
b) zaradení na adaptačný alebo diagnostický pobyt,
c) prerušení dochádzky dieťaťa,
d) predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania,
e) určení príspevku zákonného zástupcu dieťaťa na čiastočnú úhradu nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním (§ 28 ods. 4, zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Riaditeľ materskej školy ďalej: (§ 28 ods. 17 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
a) určuje po prerokovaní so zákonným zástupcom zaradenie dieťaťa do triedy a dĺžku adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa, ktorý je zameraný na postupnú socializáciu a diagnostikovanie.
V rozhodnutí o prijatí dieťaťa môže určiť adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa v materskej škole, ktorý nesmie byť dlhší ako 3 mesiace (§ 59 ods. 4 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
b) rozhoduje o predčasnom ukončení dochádzky (§5 ods. 14, písm. c) zákona Zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov) na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. Dôvodom na predčasné ukončenie predprimárneho vzdelávania je zanedbanie povinností zákonných zástupcov zadefinovaných v školskom poriadku a opakované závažné porušenie školského poriadku.
Dieťa sa prijíma do materskej školy na základe písomného rozhodnutia riaditeľky, ktoré je doručené v zákonnej lehote, podľa zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov.
Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie k začiatku školského roku dostane rodič najneskôr do 30. apríla príslušného kalendárneho roka. V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní odo dňa podania žiadosti. Prijatiu zdravého dieťaťa alebo dieťaťa so ŠVVP môže predchádzať adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa po dohode rodiča s riaditeľom materskej školy. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravého vývinu môže riaditeľ po prerokovaní s rodičom alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy (na dohodnutý čas) alebo o ukončení tejto dochádzky.
2.1.3 Adaptačný pobyt
Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu, v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľom pravidelne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas (§ 3 ods. 3 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole).
Pre pokojný prechod dieťaťa z rodinného prostredia a plynulé zaradenie sa do materskej školy je potrebné:
- prijať dieťa s úsmevom, radosťou a plnou pozornosťou učiteľky
- vytvoriť pokojnú atmosféru materskej školy
- pedagogickým majstrovstvom a individuálnym prístupom učiteľky poskytnúť dieťaťu uspokojenie, radosť a získanie dôvery
- v rozhovoroch s rodičmi získať informácie o individuálnych osobitostiach dieťaťa, jeho zdravotnom stave, čase a priebehu spánku
Prvá časť adaptácie – prvé dni.
V adaptačnom pobyte umožniť rodičovi podľa jeho želania pobyt s dieťaťom v materskej škole, a to 1 – 2 hodiny denne, ak je dieťa bez doprovodu rodiča, jeho adaptačný pobyt je 1 – 2 hodiny denne.
Druhá časť adaptácie:
Dieťa je v materskej škole bez doprovodu rodiča, a to jednu, dve, tri alebo najdlhšie štyri hodiny. Dieťa je potrebné odpútať od rodiča, odlúčiť na minimálny čas, podľa individuálnych schopností dieťaťa.
Dieťa sa oboznamuje s kolektívom detí, s denným poriadkom, kultúrno-hygienickými návykmi, pobytom vonku. Získava návyky kolektívneho správania sa, učí sa sebaobslužným činnostiam. V tomto období je potrebné rešpektovať dieťa, jeho potreby, túžby a vedieť ho plne uspokojiť. Pri ľahšom adaptačnom procese sa veľmi pozitívne osvedčuje, ak si dieťa prinesie z domu najmilšiu hračku, ktorú učiteľka počas adaptácie rešpektuje.
Tretia časť adaptácie:
Dieťa ostáva v materskej škole celý deň, aj počas popoludňajšieho odpočinku. V tomto prípade rodič hneď po odpočinku prichádza pre dieťa a postupne predlžuje čas adaptácie.
Dĺžku adaptácie je potrebné prispôsobiť po konzultácii s rodičom a podľa prispôsobivosti dieťaťa.
Ak sa dieťa nedokáže adaptovať na prostredie materskej školy, po dohode so zákonným zástupcom dieťaťa môže riaditeľ školy rozhodnúť o prerušení dochádzky na dohodnutý čas.
2. 2 PODMIENKY DOCHÁDZKY DIEŤAŤA DO MATERSKEJ ŠKOLY
Rodič privádza dieťa do materskej školy spravidla do 8. 00 hod. a prevezme ho spravidla po 15. 00 hod. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne rodič so zástupkyňou pre MŠ alebo triednym učiteľom materskej školy.
V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne rodič čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činnosti ostatných detí. (napr. neobmedzil pobyt detí vonku a pod.). Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi rodič vopred, najneskôr do 8. 00 hod. v deň neprítomnosti dieťaťa. Ak sa tak nestane uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá. Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti. Ak je neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi riaditeľovi dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa do materskej školy predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia.
Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovanie poruší školský poriadok materskej školy, riaditeľ po predchádzajúcom upozornení rodiča, môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
2.2.1 Úhrada poplatkov za dochádzku
Na čiastočnú úhradu nákladov materskej školy prispieva zákonný zástupca dieťaťa (podľa § 28 ods. 3 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov). V zmysle § 28, ods. 4 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov stanovila riaditeľka školy výšku mesačného príspevku na jedno dieťa 7,– EUR.
Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
Príspevok v MŠ sa neuhrádza za dieťa, ktoré:
- má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky;
- ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi MŠ doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi;
- je umiestnené v materskej škole na základe rozhodnutia súdu.
(§ 28, ods. 7 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Príspevok v MŠ na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa, ktoré:
- má prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom,
- ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi; v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku (§ 28, ods. 7 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Okrem tohto príspevku je rodič povinný uhradiť príspevok na stravovanie dieťaťa, pokiaľ sa v materskej škole stravuje.
Rodič je povinný uhradiť platbu za stravu
desiata + obed + olovrant = 1,05 € pre dieťa do 10. dňa v mesiaci.
V prípade, že rodič neuhradí uvedené príspevky v stanovenom čase, riaditeľ školy môže po predchádzajúcom upozornení rodiča, rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do MŠ.
2.2.2 Počty detí v triedach materskej školy
Materská škola sa člení na triedy. Do triedy sa zaraďujú deti rovnakého veku alebo deti rozdielneho veku s najvyšším počtom podľa § 28 ods. 10 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov. O počte prijatých a neprijatých detí riaditeľ školy písomne informuje zriaďovateľa (§ 4 ods. 1 Vyhlášky 308/2009 Z. z. o materskej škole).
Najvyšší počet detí v materskej škole je:
20 troj - až štvorročných detí,
21 štvor - až päťročných detí,
22 päť - až šesťročných detí
21 troj - až šesťročných detí (v zmiešanej skupine)
(§ 28,
Ak sú
ods. 9 Zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov). splnené podmienky na bezpečnosť a hygienu a požiadavky podľa osobitného predpisu (Zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 24 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, vyhlášky Ministerstva zdravotníctva č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež) a so súhlasom zriaďovateľa a po prerokovaní v Rade školy najvyšší počet detí v triede (uvedený vyššie podľa § 28,ods. 9 Zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) sa môže zvýšiť o tri deti z dôvodu:
- zmeny trvalého pobytu dieťaťa
- zaradenia dieťaťa len na adaptačný pobyt alebo len na diagnostický pobyt v materskej škole,
- odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky alebo dodatočného odkladu plnenia povinnej školskej dochádzky alebo
- zvýšeného záujmu zákonných zástupcov detí o výchovu a vzdelávanie v materskej škole.
- 3 VNÚTORNÁ ORGANIZÁCIA MATERSKEJ ŠKOLY
2.3.1 Organizácia tried a vekové zloženie detí
Prízemie: 1. trieda: „LIENKY“ 3 - 4 ročné deti
Poschodie: 2. trieda: „MOTÝLIKY“ 4 - 5 ročné deti
3. trieda: „VČIELKY“ 5 - 6 ročné deti
V prípade zvýšeného počtu 5 – 6 ročných detí v triede VČIELKY (ak ich počet presiahne 25, časť detí navštevujú triedu MOTÝLIKY, kde učiteľky diferencujú úlohy pre vekovú skupinu 5 – 6 ročných detí a 4 – 5 ročných detí).
Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole pozostáva z ustálených organizačných foriem. V týchto organizačných formách sa vzhľadom na optimálny biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy. Vnútorná organizácia materskej školy je rozpracovaná v denných poriadkoch pre jednotlivé vekové kategórie detí predškolského veku uvedených v prílohe Školského poriadku materskej školy.
2.3.2 Prevádzka tried
LIENKY: 7.00 – 16.00 h
MOTÝLIKY: 7.00 – 15.30 h
VČIELKY: 7.00 – 15.30 h
V čase od 7. 00 sa deti schádzajú v jednotlivých triedach. Dieťa od rodičov preberá učiteľ, ktorý zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie rodičovi alebo pedagógovi, ktorý ho v práci strieda. Pedagogický zamestnanec môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa v materskej škole počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa (§ 7 ods. 7 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole).
Od 15. 30 do 16. 00 sa deti rozchádzajú v triede LIENKY na prízemí. „Preberanie“ detí medzi učiteľmi v čase rozchádzania je možné len písomne na základe aktuálneho zoznamu detí s podpisom odovzdávajúceho pedagogického zamestnanca a preberajúceho pedagogického zamestnanca, ktorý má zmenu do 16.00 hod.
Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť svoje dieťa staršie ako 10 rokov alebo inú pedagogickým zamestnancom známu osobu (§ 7 ods. 8 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole). Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že osoba, ktorá chce dieťa prevziať z MŠ je pod vplyvom alkoholu, čo môže ohroziť bezpečnosť dieťaťa.
V prípade rozvodového konania rodičov, ak rodičia majú súdnym rozhodnutím, prípadne predbežným opatrením obmedzené preberanie detí, je potrebné písomne informovať zástupkyňu pre MŠ. Rodič je povinný doručiť fotokópiu úradného rozhodnutia – rozhodnutia súdu o obmedzenom preberaní detí, resp. o zákaze preberania detí z MŠ. Bez súdneho rozhodnutia nemôže pedagogický zamestnanec brániť rodičovi prevzatiu dieťaťa z MŠ.
2.3.3 Organizácia v šatni
Do šatne majú prístup rodičia, príp. splnomocnené osoby na preberanie detí. Vstup do triedy je možný na základe súhlasu pedagogického zamestnanca s použitím ochrannej obuvi (návlekov). Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia svoje deti v spolupráci s učiteľmi k samostatnosti a poriadkumilovnosti.
Za poriadok v skrinkách a estetickú úpravu šatne zodpovedá pedagogický zamestnanec príslušnej triedy, za hygienu priestorov a uzamknutie vchodu určený prevádzkový pracovník.
2.3.4 Organizácia v kúpeľni
Všetky triedy majú samostatnú kúpeľňu. Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, pohár, prípadne zubnú kefku označenú svojou značkou.
Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu kúpeľne zodpovedá určený prevádzkový pracovník.
Deti sa v kúpeľni zdržiavajú len za prítomnosti pedagogického zamestnanca, ktorý ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v kúpeľni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá pedagogický zamestnanec príslušnej triedy. Prevádzkový zamestnanec zodpovedá za suchú podlahu a čistotu kúpeľne. Rodičia nevstupujú do priestorov kúpeľne a nepoužívajú WC.
2.3.5 Organizácia podávania jedla
Jedlo sa v materskej škole podáva počas dňa 3 – krát: desiata 8.30 – 9.00 h
obed 11.30 – 12.00 h
olovrant 14.00 – 14.30 h
Jedlo sa rozdeľuje v rozdeľovniach jedál pri príslušných triedach a podáva sa v každej triede.
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Ďalej zabezpečuje zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim.
Za organizáciu a výchovný proces pri stolovaní zodpovedá zástupkyňa pre MŠ a pedagogickí zamestnanci, ktorí vedú deti k osvojovaniu si základných návykov kultúrneho stolovania a v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla pedagogický zamestnanec deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich jesť.
Deti v triede LIENKY používajú pri jedle lyžicu, deti v triedach MOTÝLIKY lyžicu a vidličku, VČIELKY kompletný príbor. V závislosti od individuálnych zručností dieťaťa je možné používať príbor aj s mladšími deťmi.
2.3.6 Pobyt detí vonku
Počas pobytu detí vonku je pedagogický zamestnanec povinný zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľa CZŠ s MŠ.
Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov (§ 7 ods. 4 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole).
2.3.7 Organizácia v spálni
Počas popoludňajšieho odpočinku v spálni, ktorý je dĺžkou prispôsobený podľa denného poriadku v jednotlivých triedach, dbá pedagogický zamestnanec na primerané oblečenie detí (pyžamo). Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.
Článok 3
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím.
3.1 Starostlivosť o hygienu, zdravie a bezpečnosť detí
Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľ (§ 7 ods. 1 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole).
Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe (§ 7 ods. 2 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole). S prihliadnutím na základné fyziologické potreby detí vytvárajú podmienky na ich zdravý vývin a predchádzanie sociálnopatologickým javom. Všímajú si prejavy správania detí, častými rozhovormi a usmerňovaním predchádzajú prejavom agresie a násilia voči iným deťom. Vhodnými prejavmi zo strany pedagogického zamestnanca preventívne pôsobia voči prejavom agresivity vedúcej k možnosti šikanovania. Šikanovanie nie je zamestnancami školy v žiadnej miere akceptované a pedagogický zamestnanec bez meškania rieši vzniknutú situáciu v záujme ochrany detí pred násilím alebo diskrimináciou. Každý závažný prejav agresie pedagogický zamestnanec rieši pohovorom so zákonným zástupcom. Opakované agresívne prejavy v záujme ochrany a bezpečnosti detí rieši v spolupráci s CPPPaP.
V triedach s celodennou výchovou a vzdelávaním zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dvaja učitelia. V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním s deťmi mladšími ako tri roky, ktorých je viac ako desať, pracujú striedavo traja učitelia, pri obliekaní a sebaobsluhe detí pomáha aj nepedagogický zamestnanec (§ 7 ods. 3 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole).
V prípade úrazu počas výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole či už v interiéri alebo exteriéri a počas aktivít a činností organizovaných školou, pedagogický zamestnanec poskytne dieťaťu prvú pomoc, v prípade potreby kontaktuje zdravotnícku službu a zapíše okolnosti úrazu do Zošita evidencie školských úrazov detí s uvedením všetkých okolností vzniku úrazu, svedkov úrazu, jeho ošetrenia...
Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch MŠ, uzamykanie čistiacich prostriedkov a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
- 2 Bezpečnosť a ochrana zdravia detí pri vychádzkach, výletoch, exkurziách
Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov (§ 7 ods. 4 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole).
Vychádzky sa uskutočňujú v prítomnosti dvoch pedagogických zamestnancov pri jednej triede detí. Jedna učiteľka ide vpredu, druhá vždy za deťmi. Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou alebo používa zastavovací terč, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná. Deti sú označené reflexnými vestami, hlavne prvá a posledná dvojica detí.
V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti pri pobyte vonku hlavu krytú vhodným doplnkom (šiltovkou, klobúkom a pod.), aby sa predišlo úpalu. Oblečenie musia mať vzdušné, z prírodných materiálov. Ak majú v skrinke ochranný opaľovací krém a učiteľka je o tom informovaná, pred odchodom na pobyt vonku môže dieťa natrieť. Deti majú v plnej miere zabezpečený pitný režim. V letnom období sa pobyt vonku na priamom slnečnom žiarení zvyčajne v čase od 11.00 do 15.00 hod. obmedzuje na minimum.
Pri činostiach, ktoré sa vykonávajú so súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:
- na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca
- pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca
- na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa (§ 28, ods. 10 zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečnostné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom školy organizačné zabezpečí prípravu a priebeh výletu alebo exkurzie vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlet a exkurziu s deťmi predškolského veku možno použiť aj verejnú dopravu (§ 7 ods. 9 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole).
- 3 Bezpečnosť a ochrana zdravia detí pri prejave príznakov choroby
Pedagogický zamestnanec môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa v materskej škole počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa (§ 7 ods. 7 Vyhlášky č. 308/2009 Z. z. o materskej škole). Dieťa sa umiestni v izolačnej miestnosti, aby sa predišlo možnému prenosu choroby na ostatné deti a pod dozorom poverenej osoby čaká na príchod zákonného zástupcu.
- 4 Komunikácia s rodičmi
Uskutočňuje sa individuálne pri príchode a odchode detí v materskej škole, tiež formou rodičovských združení, triednych projektov, podujatí, prostredníctvom oznamov na nástenke pri triedach a na hlavnej informačnej nástenke. Učiteľky a rodičia sa vzájomne informujú o dieťati. Zamestnanci materskej školy sú povinní dodržiavať mlčanlivosť o deťoch. Nepodávajú informácie žiadnym cudzím osobám. Telefónne čísla rodičov sa využívajú iba v prípade rýchleho kontaktu, náhleho ochorenia, úrazu a iné.
Článok 4
Podmienky nakladania s majetkom, ktorý materská škola spravuje
4.1 Ochrana spoločného a osobného majetku
Vchody do MŠ sú zaistené bezpečnostnými zámkami. Kľúč od budovy vlastní riaditeľ CZŠ s MŠ, zástupca riaditeľa CZŠ s MŠ, prevádzkoví zamestnanci, ktorí budovu ráno odomykajú a v popoludňajších hodinách zamykajú. V priebehu prevádzky materskej školy za uzamykanie budovy zodpovedajú poverení prevádzkoví pracovníci.
V budove materskej školy je bez sprievodu pracovníka materskej školy zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.
Vetranie miestností na prízemí sa uskutočňuje len v prítomnosti pracovníka materskej školy. Pri odchode z triedy je učiteľ povinný prekontrolovať uzatvorenie okien. Uzatvorenie okien a terasových dverí pri odchode z MŠ kontrolujú upratovačky.
Po ukončení prevádzky materskej školy je učiteľ povinný odložiť didaktickú techniku na uzamykateľné, vopred určené miesto.
Jednotliví pracovníci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je s pracovníkom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si pracovníci plnia v zmysle pracovnej náplne.
Osobné veci si pracovníci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.
Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne poverený prevádzkový pracovník.
- ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
Týmto Školským poriadkom sa ruší platnosť Školského poriadku materskej školy vydaného 30. 8. 2012. Tento Školský poriadok nadobúda platnosť a účinnosť dňa 2.9.2015 podpisom riaditeľky školy po prerokovaní v rade školy a pedagogickej rade.
V Belej nad Cirochou, dňa 24.8.2015
vypracovala: PaedDr. Lucia Valková Mgr. Alžbeta Draganová
zástupkyňa pre MŠ riaditeľka školy
PRÍLOHY:
- Zoznam všeobecne platných predpisov
Školský poriadok bol vypracovaný v zmysle všeobecne platných právnych predpisov:
- Zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov z 22. mája 2008 o výchove a vzdelávaní
- Vyhlášky č. 308/2009 MŠ SR z 15. júla 2009, ktorou sa mení vyhláška č. 306/2008 o materskej škole
- Zákonníka práce 311/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov
- Zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
- Zákona 317/2009 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch
- Pracovného poriadku pre pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení vydaného Ministerstvom školstva SR s prihliadnutím na špecifické podmienky materskej školy v CZŠ s MŠ sv. Petra a Pavla Belá nad Cirochou
- Dohovoru o právach dieťaťa
- Deklarácie práv dieťaťa
- Zákona NR SR č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov
- Zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochraane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov
- Zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov
- Nariadenia vlády SR č. 238/2004 Z. z. o rozsahu vyučovacej a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov
- Zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež
- Denný poriadok v MŠ podľa vekových skupín
DENNÝ PORIADOK V MATERSKEJ ŠKOLE
Trieda: LIENKY - 3 - 4 ročné detí
Čas
Činnosti
Rámcovo stanovený čas
7.00 – 8.30
* hry a hrové činnosti detí
* pohybové a relaxačné cvičenia
Pevne stanovený čas
8.30 - 9.00
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – desiata)
Rámcovo stanovený čas
9.00 – 11.30
* hry a hrové činnosti detí, edukačná aktivita
* pobyt vonku
Pevne stanovený čas
11.30 – 12.00
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – obed)
Rámcovo stanovený čas
12.00 – 14.00
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena)
* odpočinok
Pevne stanovený čas
14.00 – 14.30
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – olovrant)
Rámcovo stanovený čas
14.30 – 16.00
* hry a hrové činnosti detí, edukačná aktivita
DENNÝ PORIADOK V MATERSKEJ ŠKOLE
Trieda: MOTÝLIKY - 4 - 5 ročné detí
Čas
Činnosti
Rámcovo stanovený čas
7.00 – 8.30
* hry a hrové činnosti detí
* pohybové a relaxačné cvičenia
Pevne stanovený čas
8.30 - 9.00
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – desiata)
Rámcovo stanovený čas
9.00 – 11.30
* hry a hrové činnosti detí, edukačná aktivita
* pobyt vonku
Pevne stanovený čas
11.30 – 12.00
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – obed)
Rámcovo stanovený čas
12.00 – 14.00
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena)
* odpočinok
* hry a hrové činnosti detí
Pevne stanovený čas
14.00 – 14.30
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – olovrant)
14.30 – 16.00
* hry a hrové činnosti detí, edukačná aktivita
DENNÝ PORIADOK V MATERSKEJ ŠKOLE
Trieda: VČIELKY - 5 - 6 ročné detí
Čas
Činnosti
Rámcovo stanovený čas
7.00 – 8.30
* hry a hrové činnosti detí
* pohybové a relaxačné cvičenia
Pevne stanovený čas
8.30 - 9.00
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – desiata)
Rámcovo stanovený čas
9.00 – 11.30
* hry a hrové činnosti detí, edukačná aktivita
* pobyt vonku
Pevne stanovený čas
11.30 – 12.00
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – obed)
Rámcovo stanovený čas
12.00 – 13.00
* činnosti zabezpečujúce životosprávu
* odpočinok
Rámcovo stanovený čas
13.00 – 14.00
* hry a hrové činnosti detí
Pevne stanovený čas
14.00 – 14.30
* činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stolovanie, stravovanie – olovrant)
Rámcovo stanovený čas
14.30 – 16.00
* hry a hrové činnosti detí, edukačná aktivita