Projekt IT AKADÉMIA v rámci, ktorého pôsobíme ako partnerská škola, začína v školskom roku 2020/2021 svoj štvrtý projektový rok.
Strategický cieľ projektu:
Vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT.
Naša škola bude v tomto školskom roku pokračovať v overovaní metodík z prírodovedných predmetov : Matematika, Informatika, Geografia, Biológia, Chémia a Fyzika.
V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, by sme chceli ukázať učiteľom, ale aj rodičom prácu s IT Since Lab na hodinách informatiky, fyziky, biológie a chémie.
Overovanie metodiky - Spoznávame BBC micro:bit
Žiaci často stotožňujú pojem “počítač“ s klasickým stolným PC, príp. laptopom. Počítače a procesorom riadené systémy sa však vyskytujú v najrozmanitejších podobách aj v iných elektronických zariadeniach (napr. mobilné telefóny, routre, mikrovlnné rúry, či práčky) a pomaly sa stávajú súčasťou aj takých zariadení, ktoré pôvodne ani nepatrili do spotrebnej elektroniky (napr. hračky, dekorácie a pod.). To umožňuje pridať každodenným zariadeniam úplne novú funkcionalitu a využitie. Práca s jednoduchými programovateľnými procesorovými systémami ponúka žiakom možnosť tvorivo integrovať poznatky z hardvéru a softvéru a prepojiť ich s aktuálnymi trendami digitálnej spoločnosti.
Na hodinách využivame hardvérové stavebníce BBC micro:bit[1]. Stavebnice využívajú malý 32-bitový procesor ARM Cortex-M0 so 16 kB RAM a disponujú technológiou Bluetooth Low Energy (BLE), zabudovaným akcelerometrom a kompasom, ako aj displejom s 25 LED, 2 tlačidlami a 3 univerzálnymi analógovými/digitálnymi vstupmi/výstupmi.
[1] Bližšie informácie na oficálnej stránke https://microbit.org/
Overovanie metodiky - AKO POZNÁVAME PRÍRODU?
Žiaci 5. ročníka sa učia pochopiť význam poznávania prírody ako komplexný proces, pri ktorom dochádza k získavaniu nových poznatkov prírode, žiaci sa naučia pracovať s mikroskopom, lupou. Žiaci majú jasnejšiu predstavu o používaní lupy a naučili sa pripraviť si preparát a pracovať s mikroskopom.
Overovanie metodiky - A PREDSA SA HÝBU?
Počas vyučovacej hodiny spoločne so žiakmi 8. ročníka budete demonštrovať jednoduché pozorovania a pokusy, prostredníctvom ktorých žiakom priblížite ako rastliny reagujú na rôzne podnety. Je dôležité, aby si žiaci uvedomili rozdiely medzi pohybmi rastlín a rastom rastlín.
AKÝ VÝZNAM MAJÚ FONTÁNY V CESTOVNOM RUCHU?
Žiaci základnej školy najviac prepájajú geografiu s cestovným ruchom. Často sa im predmet geografia viaže priamo k cestovaniu, niekedy si však neuvedomujú širší kontext tejto problematiky. V cestovnom ruchu je veľa cieľových prvkov, ktorými je možné rozvíjať u žiakov geografické myslenie. Predkladaná metodika dáva do pozornosti fontánu ako pridanú hodnotu cestovného ruchu, pričom následne nadväzuje na okolité kultúrne a prírodné pamiatky.
Cestovný ruch je pre žiakov stále zaujímavá a aktivizujúca časť geografie. Veľakrát je práve cestovanie, poznávanie nových lokalít začiatkom štúdia geografie a motiváciou k poznávaniu aj ďalších súvislostí v kontexte geografie. Predložená metodika má za cieľ riešiť spolu so žiakmi odpoveď na viaceré otázky dotýkajúce sa problematiky fontán na Slovensku ale i vo svete, ktoré vyplývajú z názvu.
- Aký význam majú fontány v cestovnom ruchu?
- Sú fontány cieľom turistov alebo len pridanou hodnotou v rámci cestovného ruchu?
- Prečo vôbec fontány vznikajú?
AUTOM ALEBO VLAKOM?
Metodika je určená pre žiakov 8. ročníka základných škôl. V metodike ako inováciu prinášame bádateľskú aktivitu pre žiakov.
Ich úlohou je vypátrať, či sa na dané lokality cestovného ruchu vieme dostať vlakovým spojením. Žiaci vypĺňajú pracovný list. Počas práce žiaci sledujú mapu Slovenska a tým aj pozície daných kultúrnych pamiatok. Nakoľko spájame tému aj s dopravou, žiaci sledujú aj dopravné spojenia v tesnej blízkosti kultúrnych pamiatok. Cieľom tejto metodiky je naučiť žiakov vyhľadávať informácie a spájať si súvislosti medzi cestovným ruchom a dopravou.
EURO V EURÓPSKEJ ÚNII
Metodika je určená pre žiakov 7.ročníka základných škôl. Podľa inovovaného štátneho vzdelávacieho programu majú žiaci vysvetliť význam Európskej únie (ďalej len EÚ) na konkrétnych príkladoch.
V prvom rade je však potrebné žiakom objasniť, čo je EÚ. Na základe toho žiaci neskôr vedia sformulovať jej význam. V tejto metodike sa venujeme vysvetleniu založenia a funkciám EÚ a rovnako tak aj eurozóne. Učivo pre žiakov vyučujúci môže poslať aj elektronicky, žiaci teda nemusia robiť poznámky z výkladu učiteľa. Na konci vyučovacej hodiny žiaci posielajú vyučujúcemu elektronicky vypracovanú úlohu v podobe obrázka.
Nomen omen – názvoslovie obcí na slovensku
Predložená metodika otvára učivo o sídlach Slovenska. Je určená pre žiakov základných škôl a jej hlavným cieľom je motivovať ich k učivu o sídlach Slovenska zaujímavým historicko-geografickým kontextom pôvodu názvov našich miest a obcí. Metodika je založená na práci s atlasom Slovenska.
Ponuka krúžkov v rámci IT Akadémie v školskom roku 2019 / 2020.
Robotika 2. stupeň ( 3D Tlačiareň, programovanie a tvorba robotov) - vedúci krúžku: Mgr. Martin Karľa, Streda 14:00 - 15:00)
Záujmový útvar IT Akadémia 3.-4. ročník - robotické autíčka, - vedúci krúžku: Mgr. Mchal Kučmaš, Štvrtok 14:00 - 15:00)
Koncept krúžku zameraný na programovania robotov, programovania mobilných a iných aplikácií, elektroniku. Činnosť zameraná na 3D modelovanie objektov vo voľne dostupnom softvéri ako aj na aplikáciu IT do matematiky, prírodných a technických vied s využitím IT ScienceLab. Témy krúžku prispôsobované aktuálnemu záujmu. Obsah bude prehodnocovaný počas jednotlivých aktivít projektu.
Krúžok- Programovanie s LEGO Mindstorms EV3
Súčasťou každej detskej izby je určite stavebnica LEGO. Nie každé dieťa má možnosť prísť do kontaktu s programovateľnou stavebnicou LEGO Mindstorms EV3. Naša škola v rámci projektu IT Akademia získala niekoľko týchto programovateľných stavebníc, čo bolo podnetom k vytvoreniu krúžku pre žiakov.
V rámci krúžku žiaci postupne:
- Skúmajú LEGO EV3 hardvérovú kocku a senzory
- Programové prostredie LEGO Mindstorms Education
- Konštrukcia funkčného robota, programové ovládanie motorov
- Využitie senzorov LEGO EV3 zostavy
- Premenné a matematické operácie
- Vlastné projekty
Overovanie metodiky- Pozrime sa na to zhora- Povrch Slovenska
Výučba geografie sa už nemôže obmedzovať len na prácu s učebnicou, pracovným zošitom a školským atlasom. O to viac to platí pri téme o povrchu, ktorý môžu žiaci spoznávať v kvalitnom 3D zobrazení pomocou Google Earth (Google Zem).
Vďaka nemu si geomorfológiu našej krajiny doslova obchytajú, pozrú sa na rozloženie pohorí, kotlín a nížin zhora, preletia ponad horské hrebene a zídu do rovín.
Overovanie metodiky- Otroctvo
Metodika je určená pre žiakov 6. ročníka základných škôl a venuje sa výlučne obyvateľstvu Afriky. Žiaci sa naučili, že obyvateľstvo Afriky bolo v minulosti silne zredukované v dôsledku ich odvážania do otroctva najmä v Amerike.
Žiaci sa o obyvateľstve Afriky učia prevažne jeho skladbu z hľadiska rozloženia, vierovyznania, rasy a národnosti. Metodika poukazuje na to, že kedysi bolo v Afrike viac populácie, no v dôsledku odvážania obyvateľov do otroctva sa tento počet rapídne znížil. Žiaci si uvedomili, že takýto čin by sa už nemal páchať na ľudskej rase bez ohľadu na farbu pleti či vierovyznanie.
Overovanie metodiky- Sú pobrežia Európskych krajín rovnaké?
Pri overovaní metodiky sa žiaci siedmeho ročníka venujú typom pobrežia v Európe. Metodika je motiváciou pri vstupe do témy Poloha a rozloha Európy.
Cieľom nebolo vymenovať žiakom všetky typy pobrežia v Európe, pretože pobrežie Európy je vývojové mladé a neustále prebieha jeho pretváranie vplyvom rôznych činiteľov. Na stránke https://www.mapchart.net/ si žiaci pomocou tabletov vytvoria mapu vnútrozemských a prímorských štátov a v ďalšej časti hodiny si ujasnia pojem pobrežie.
Overovanie metodiky - Tepelná a elektrická vodivosť plastov
Žiaci 9. ročníka na hodinách chémie overovali tepelnú a elektrickú vodivosť plastov. Výsledky pozorovaní zaznamenávali v tabuľkách, čím si zdokonaľujú nasledovné zručnosti potrebné pre výskum – zber a záznam dát, spracovanie údajov, realizácia pokusov, stanovenie hypotéz.
Krúžok - programovanie robotických autíčok Pro-Bot
Deti sa môžu učiť základy programovania už od prvej triedy. Učia sa princípy algoritmov a základy logického uvažovania. Stávajú sa lepšími žiakmi, keď sú povzbudzované vysvetliť, ako riešiť problém. Keď sa deti učia programovať, učia sa presne analyticky premýšľať. Logické zručnosti, ktoré môžu získať pri programovaní robotických autíčok Pro-Bot sú nenahraditeľné.
Úvod do 3D modelovania
Metodika je venovaná žiakom 9. ročníka.
V súčasnosti nastal veľký pretlak predmetov namodelovaných na 3D tlačiarni. Od jednoduchých predmetov po zložité súčiastky do strojov a prístrojov. Modelovanie 3D objektov rozvíja algoritmické myslenie ale súčasne aj priestorovú predstavivosť, ktorá je potrebná pre orientovanie v praktickom živote.
Overovanie metodiky - IzyLogo
Metodika je určené žiakom 3. a 4. ročníka. Žiacia sa učia hravou formou:
- rozvíjať algoritmické myslenie a riešenie problémov,
- analýzovť problém, návrhovať riešenia, plán, uvažovanie o alternatívnych riešeniach,
- interaktívne zostavovať riešenia pomocou postupnosti príkazov,
- plánovanie krokov, zostavenie, vykonanie, úpravať parametre príkazu,
- interpretáciu zápisu riešenia pomocou algoritmu,
- hľadanie, opravovanie chýb.
Overovanie metodiky- Rozumieme si v Európe?
Metodika je určená pre žiakov 7. ročníka základných škôl ako súčasť témy o obyvateľstve a sídlach Európy. V tejto metodike si žiaci rozšíria vedomosti o jazykoch, ktorými najčastejšie hovoria obyvatelia Európy.
Žiaci v poslednej fáze hodiny pracujú samostatne, zisťujú si informácie a vytvárajú kartogramy. Pri bádaní a vytváraní kartogramov tak žiaci zistili, že daná jazyková rodina, skupina alebo vetva sa nevyskytuje len na území jedného štátu.
Overovanie metodiky - AKO KVITNE PAPRAĎ?
Žiaci si majú uvedomiť si, že v prírode rastú aj rastliny, ktoré nemusia kvitnúť a aj napriek tomu sa rozmnožujú. Nie všetky rastliny musia mať kvety a plody, ale okrem plodov existujú aj výtrusy prostredníctvom, ktorých sa niektoré druhy rastlín a aj huby rozmnožujú. Žiaci majú získať predstavu o význame machov z hľadiska kolobehu a hospodárenia vody v prírode, taktiež chránia pôdu pred zvetrávaním, odplavovaním častíc a chránia ju pred nadmerným vyparovaním. Pri prasličkách a papradiach je potrebné vedieť ich význam z hľadiska tvorby čierneho uhlia v dávnej minulosti a v liečiteľstve.